Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Test

Zkrocení elektrické energie

První část programu je věnována elektrostatice, druhá elektrodynamice. V rámci elektrostatiky si pohrajeme s balónky, Fly Stickem, Wimshurstovou indukční elektřinou i Van der Graafovým generátorem. V části věnované elektrodynamice ukážeme vzájemný vztah elektřiny a magnetismu, vysvětlíme obecný princip elektrárny a jako třešničku na dortu předvedeme supravodič chlazený kapalným dusíkem.

V rámci elektrostatiky ukážeme vzájemné působení zelektrovaných těles i chování neutrálního tělesa v elektrickém poli (elektrostatickou indukci, polarizaci dielektrika). Předvedeme různé generátory vysokého elektrostatického napětí a využijeme je k řadě pokusů včetně bezpečného nabíjení lidského těla.

V rámci elektrodynamiky probereme, co se děje, když vodičem prochází proud, zmíníme Oerstedův pokus a sestavíme elektromagnet. Prozkoumáme elektromagnetickou indukci, objevenou Michaelem Faradayem a demonstrujeme její využití při přeměně různých druhů energie na energii elektrickou. Pokračovat budeme Lenzovým zákonem, pokusy s indukčním vařičem, vlivem teploty na vodivost kovů a nakonec ochladíme kapalným dusíkem supravodič, abychom předvedli model magnetického levitujícího vlaku.

Učivo dle RVP pro ZŠ: Elektrické a magnetické pole - elektrická a magnetická síla, elektrický náboj, tepelné účinky elektrického proudu, transformátor, výroba a přenos elektrické energie.

Učivo dle RVP pro SŠ: Elektrický náboj a elektrické pole, elektrický proud v látkách, elektrická energie, magnetické pole - pole magnetů a vodičů s proudem, magnetická indukce, indukované napětí, střídavý proud - generátor střídavého proudu, elektromotor, transformátor.

 

 

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
15 - 25