Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. Pro školy
  3. Nabídka pro školy
  4. Vzdělávací programy
  5. NOVINKA - Elektrické a magnetické vlastnosti látek
Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Test

NOVINKA - Elektrické a magnetické vlastnosti látek

Tento program pomůže žákům pochopit základy elektrostatiky a magnetismu.

Zdaleka nepůjde jen o „tření ebonitové tyče liščím ohonem“ a o zjišťování, k čemu se přitahuje permanentní magnet. Vedle toho máme připravenu řadu dalších aktivit, které žákům pomohou pochopit základy elektrostatiky a magnetismu.

Pomocí detektorů elektrického náboje žáci prozkoumají nabíjení různých materiálů při vzájemném elektrování. Souběžně s tím se seznámí s projevy ferromagnetismu a zjistí, zda ferromagnetické vlastnosti látek souvisejí s jejich elektrickou vodivostí. Tu budou prověřovat nejen v kontextu elektrostatiky, ale také z hlediska ustáleného elektrického proudu, aby si tím připravili porozumění podstatě vedení elektrického proudu látkou. Vzájemné přitahování nesouhlasných elektrických či magnetických polarit a vzájemné odpuzování souhlasných je sice poznatkem notoricky známým, ale také si zaslouží experimentální potvrzení. Pokud žákům zbude v rámci programu čas, mohou si třeba pohrát s Wimshurstovou indukční elektřinou, inteligentní plastelínou či ferrofluidem. Část nabízených pomůcek ale pochází z dílny našich lektorů – a některé z nich se dají snadno vyrobit i ve škole nebo doma.

Program doporučujeme pro žáky jak v 6. ročníku ZŠ (resp. v primě gymnázia), kdy se seznamují s elektrickými a magnetickými vlastnostmi látek, tak v ročníku 8. či 9. (resp. v tercii či kvartě), kdy se věnují elektromagnetickým jevům podrobněji. Pro efektivní využití programu v návaznosti na školní výuku doporučujeme přítomnost vyučujícího fyziky.

Učivo a očekávané výstupy podle RVP ZV:  elektrická a magnetická síla, elektrický náboj; žák využívá prakticky poznatky o působení magnetického pole na magnet.

Typ programu
Laborky v iQPARKU
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
70 Kč / žák
Délka programu
90 - 120 min
Počet osob
15 - 25