Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Test

Na vlnách zvuku

Vlnovou podstatu zvuku ukážeme na plamenech stoupajících z Rubensovy trubice. Nemožnost šíření zvuku vakuem ukážeme na budíku ve vývěvě a na Hvězdných válkách s náležitě vystřiženou zvukovou stopou.
Vysvětlení výšky tónu zakončíme „hurvínkovským“ mluvením po inhalaci helia a mluvením jako Darth Vader po inhalaci fluoridu sírového.

Ukážeme si, co vše může být zdrojem zvuku, experimentálně ověříme možnost šíření zvuku pevnými látkami a nemožnost šíření zvuku vakuem. Pustíme si ukázku sci-fi filmu, ze které je vystřižena zvuková stopa, jakmile se kamera nachází v mezihvězdném prostoru.

Ukážeme si řadu pokusů, které demonstrují, na čem závisí výška tónu. Žáci dostanou možnost mluvit vysokým hlasem díky heliu o nízké hustotě a hlubokým hlasem díky fluoridu sírovému o vysoké hustotě. V případě zájmu si celá třída zahraje jednoduchou písničku na Bobotubes (Boomwhackers).

Připomeneme termín rezonance a na pružině vysvětlíme vlnovou podstatu šíření zvuku. Na závěr si ukážeme vznik stojaté vlny v Rubensově ohnivé trubici, která nám umožní zvukovou vlnu dokonce zviditelnit.

Učivo dle RVP pro ZŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředích, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.

Učivo dle RVP pro SŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředí, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
20 - 50