Hravá voda
Demonstraci pokusů začneme nestlačitelností kapalin a využitím tohoto jevu v hydraulických zařízeních. Přejdeme na Pascalův zákon, platný pro kapaliny v uzavřených nádobách, a hydrostatický tlak, známý z nádob otevřených.
Žáci si sami vyzkouší, že voda může díky velké měrné tepelné kapacitě pojmout značné množství tepla, a uvidí, že teplota varu kapalin závisí na okolním atmosférickém tlaku.
Několika pokusy žákům předvedeme důsledky povrchového napětí: na vodní hladině se udrží i předměty s větší hustotou, než má voda, sítko znemožní vytékání vody z nádoby, lektor vytvoří tajuplnou kuličku z vody.
V poslední fázi přejdeme k vysvětlení problematického termínu hustota. V mikrovlnce necháme zvětšit balónek plný vody. V odměrném válci ukážeme proudění teplé vody vzhůru, které je hnacím motorem mořských proudů, stejně jako je vzestupné proudění teplého vzduchu příčinou větru. Pomocí jednoduchého experimentu odvodíme Archimédův zákon a velkolepou explozí předvedeme, jak se mění objem studeného kapalného dusíku při kontaktu s horkou vodou.
Učivo dle RVP: Přeměny skupenství - skupenské teplo, vypařování, hlavní faktory ovlivňující vypařování a teplotu varu kapaliny, Pascalův zákon - hydraulická zařízení, hydrostatický tlak - souvislost mezi hydrostatickým tlakem a hloubkou, Archimédův zákon - vztlaková síla, povrchové napětí, index lomu.