Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Test

Forenzní workshop

Žáci během laborek probádají několik modelových míst činu, na nichž se seznámí s forenzními metodami používanými v praxi. Nebude chybět daktyloskopie, izolace vzorku DNA, forenzní entomologie nebo zkoumání kosterní soustavy. 

Studenti si v průběhu workshopu vyzkouší metody daktyloskopie – na daktyloskopickou folii přenesou otisky svých prstů, jejichž základní linie pojmenují a zároveň vyhledají a určí markanty. Ty jsou v kriminalistice při určování pachatele nejdůležitější. Vyrobí si také svoji vlastní daktyloskopickou kartu. Jako konkrétní příklad genetické daktyloskopie izolují svoji DNA z odlupující se sliznice dutiny ústní.
Za využití forenzní antropologie prozkoumají a identifikují kosterní pozůstatky. Další metodou určí krevní skupinu krve, která byla nalezena na místě činu. Také zjistí, jak důležitá je forenzní entomologie při určování co nejpřesnější doby zločinu. Vyzkouší si chromatografii, jako analytickou metodu forenzní chemie a vyřeší dvě krimiúlohy. První z nich se bude týkat určení rozdílu lidské a zvířecí krve, druhá hnědých řas rozsivek, které často pomáhají při objasnění případů utonutí.
 
Učivo dle RVP: Základní struktura života – buňky, tkáně, dědičnost a proměnlivost organismů, systém rostlin – nižší rostliny, vývoj, vývin a systém živočichů – hmyz, obojživelníci, anatomie a fyziologie člověka – opěrná, cévní soustava, kůže, směsi – oddělování složek směsí (chromatografie)
 

 

 
Typ programu
Laborky v iQPARKU
Cílové předměty
Biologie, Chemie
Vhodné pro ročníky
Cena
70 Kč
Délka programu
90 - 120 min.
Počet osob
15 - 25