Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
Intro

Historie

od založení po současnost

Test

2020 Současnost a budoucnost

Otevřením expozice Už vím proč je dokončena změna iQPARKU na dětské muzeum.
Vznikne tak rodina iQ zahrnující science centrum iQLANDIA, dětské expozice iQPARK, dále pak iQPLANETÁRIUM a iQFABLAB.

2019 iQFABLAB

Společnost otevřela coworkingovou dílnu iQFABLAB.
Ta nabízí ve svých prostorách moderní i klasické technologie veřejnosti, školním skupinám i studentům Technické univerzity v Liberci. 

2017 - 2018

V iQPARKU je otevřena expozice Svět kolem nás zaměřená na děti do 8 let.
Začíná tím přerod nejstaršího českého science centra na dětské muzeum.
V následujícím roce otevírá iQPARK další nové expozice – Co dokážeš a Vodní svět, obě financované z příspěvku Nadace Škola Hrou.

2016

iQLANDIA rozšiřuje své expozice o expozice Kosmo, Překonané vynálezy.
Planetárium upgraduje svůj projekční systém na rozlišení 4K.
Otevřeny jsou další laboratoře pro školy – TULaborka v iQLANDII, další odborná laboratoř také v iQPARKU. 

2014 iQLANDIA

V březnu 2014 bylo v Liberci otevřeno science centrum iQLANDIA.
Na šesti podlažích nabízí v deseti expozicích několik stovek interaktivních exponátů, programy planetária, lektorské programy pro školy, science show a další. 

2011

V roce 2011 byla dokončena druhá etapa výstavby, která rozšířila plochu iQPARKU na 3000m² ve čtyřech podlažích, vybudovány byly laboratoře pro workshopy a lektorské programy pro školy a zázemí pro výrobu a údržbu exponátů. Otevřena byla fastfoodová restaurace.
Druhá etapa byla financována z Regionálního operačního programu Severovýchod a prostředku Nadace Škola Hrou.

2009

Na stálé expozice navazují tematické putovní výstavy, které se dodnes těší velkému zájmu návštěvníků v mnoha městech ČR, lektorské programy pro školy, tvůrčí dílny pro veřejnost, populárně-naučné programy, pravidelné science show.

2007 iQPARK

V květnu 2007 se veřejnosti otevřely brány iQPARKU v Liberci. Na výstavní ploše přesahující tisíc metrů čtverečních bylo v několika expozicích umístěno na 200 interaktivních exponátů.
Rekonstrukce objektu v hodnotě téměř čtyřicet milionů korun byla spolufinancována z prostředků strukturálních fondů Evropské unie (SROP), státního rozpočtu a především liberecké NADACE ŠKOLA HROU.
Dalších zhruba 9 milionů bylo třeba sehnat z dalších zdrojů především na výstavbu jednotlivých expozic, pořízení exponátů a na pokrytí dalších nezbytných nákladů souvisejících se základním vybavením a provozem centra.

2004 - 2005  První stálá výstava

V září 2004 bylo slavnostně otevřeno Muzeum zábavného poznání, první hands-on museum v České republice. Na ploše necelých 400 m² bylo umístěno v několika pronajatých krámcích v zábavním centru Babylon v Liberci. Bylo zde několik desítek menších interaktivních exponátů, z nichž mnohé svým zaměřením a pojetím naplňovaly požadavky science centra a obdobných center v zahraničí.
Stalo se jakýmsi prubířským místem, kde se v praxi ověřovala funkčnost, atraktivnost a životnost originálních exponátů.

Za rok 2005, tedy ani ne dva roky po svém vzniku, evidovalo muzeum návštěvnost 27.000 návštěvníků.
V roce 2005 se již plánovalo rozšíření Muzea zábavného poznání na Interaktivní centrum zábavného poznávání (ICPL) dnes známé jako iQPARK.

2002   Založení

Obecně prospěšná společnost LABYRINT BOHEMIA (od r. 2014 IQLANDIA) byla založena s cílem přinést koncept neformálního vzdělávání – hands on musea do České republiky.