Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQPLANETÁRIUM
  3. Uvádíme
  4. Program pro školy

Test

Program pro školy

Vyberte program pro vaši třídu a zasedněte místo školních lavic do křesel iQPLANETÁRIA!

planetko_veřejnost široká

Typy programů:

Živáky – unikátní živě moderované pořady přizpůsobené znalostem a věku studentů

Pořady – kombinace filmové projekce a komentované prohlídky aktuální noční oblohy

Laborky – bádání zaměřené na vesmír a astrofyziku (vhodné pro 9. roč ZŠ)

Expozice Kosmo – prohlídka s pracovními listy

Filmy a pořady

Aktuální nabídku filmů pro školy naleznete v rezervačním systému.

Nabídka živáků:

Vesmírný zvěřinec (50 min, doporučený věk: 4 – 6 let)

Aktuálně pouze pro školky.

Jedná se o kombinaci živě moderovaného pořadu a filmu. V první části se děti seznámí se zvířátky na noční obloze a vydají se i do dalekých krajin za exotickými tvory na Zemi i na nebi. Tato část trvá cca 25 minut a je uváděna lektorem, který s dětmi interaguje. Následuje nabídka krátké pětiminutové přestávky, během které bude možno dojít s dětmi na záchod či opustit planetárium, pokud by následná projekce filmu byla nad jejich síly.

Poté následuje film Se zvířátky o vesmíru, který je nejvhodnější pro děti předškolního věku, tedy 4-6 let. Délka filmu je cca 25 minut. Děti mladší 4 let mívají problémy s tmou a hlukem, pro ty pořad rozhodně není. Pro děti starší 8 let už bude film pravděpodobně nudný, nicméně proto jsme vystavěli první, živou část, kde si přijde na své i náročnější divák.

Vesmírný zvěřinec

Vesmír pro nejmenší (60 min, doporučený věk: od 6 let)

Pořad živě moderovaný lektorem. Seznámení s vesmírem a objekty v něm. Přizpůsobeno věku žáků. Sluneční soustava, Slunce, Země, Galaxie, vznik Sluneční soustavy, pohyb Slunce po obloze, střídání dne a noci, noční obloha.

Sluneční soustavou (60 min, doporučený věk: od 8 let)

Pořad živě moderovaný lektorem. Cestování Sluneční soustavou i vzdálenými končinami vesmíru. Kdy a jak vzniklo Slunce s jeho planetami? Jaké podmínky na těchto tělesech panují? Jak vypadá Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? Přirozené a umělé družice Země a dalších planet i jiné zajímavosti, to vše doplněné názornými experimenty na Pozemšťanech.

Sluneční soustavou

Pohyby Země (60 min, doporučený věk: od 11 let)

Program se věnuje pohybům Země a jejich důsledkům. Pohyb Sluneční soustavy v Galaxii, vznik Sluneční soustavy, tvorba planet, rotace Země, délka dne, vliv Měsíce na zemskou rotaci, oběh Země kolem Slunce, délka roku aj. Program je pro vyšší ročníky volitelně rozšířen o další témata.

Pohyby Země

Všichni jsme hvězdy (60 min, doporučený věk: od 10 let)

Pořad živě moderovaný lektorem. Jak mohl vypadat Velký třesk a jaké podmínky vládly ve vesmíru, když byl jen sekundu starý? Jak je to s možností života mimo naši planetu, a kde všude už o nás mohou ve vesmíru vědět?

Vesmírné horizonty (60 min, doporučený věk: od 10 let)

Pořad živě moderovaný lektorem s prvky kinoautomatu (divák si může zčásti zvolit, kam se vydá). Jedná se o cestu vesmírem k horizontům, kterých lidstvo již dosáhlo, i k těm, jež jsou prozatím mimo naše technické možnosti.

Nabídka filmů:

Před filmem probíhá asi 15 min prohlídka aktuální noční oblohy.

Vesmírní parťáci: světelná mise (45 min, doporučený věk: od 8 let)

Starouš a mladá Zoe jsou parťáci, kteří si užívají poklidného pobytu na svém ranči až do dne, kdy do jejich života zasáhne podivná událost: světlo Slunce náhle začne slábnout. Naši dva hrdinové nemají času nazbyt. Vrhají se do dobrodružství za záchranou slunečního světla. Při tom se Zoe dozví spoustu zajímavého o barvách a chování světla.

Vesmírní parťáci

Astronaut (45 min, doporučený věk: od 8 let)

Ve filmu poznáme výcvik astronautů a techniku potřebnou k jejich pobytu na oběžné dráze kolem Země. Odhalíme účinky extrémních podmínek panujících ve vesmíru na lidský organismus a technologie, které astronautům umožňují přežít ve volném kosmickém prostoru.

Astronaut

Kosmická odysea (45 min, doporučený věk: od 8 let)

O naší touze poznat vesmír od počátků lidské civilizace po současnost. Film nás seznámí se současnými představami vzniku vesmíru a Sluneční soustavy. Také nám přiblíží nám moderní dalekohledy a observatoře.

Kosmická Odysea

Planety (45 min, doporučený věk: od 10 let)

Podíváme se, jak před asi 4,5 miliardami let vznikla Sluneční soustava. Zjistíme, z čeho se skládají jednotlivé planety, jak vypadají a co skrývají za tajemství.

Planety

Cesta časem (65 min, doporučený věk: od 10 let)

Představte si 14 miliard let trvající existenci vesmíru zmenšenou na pouhý rok. Začneme Velkým třeskem v první lednové sekundě a zakončíme současností těsně před půlnocí posledního dne v roce. S použitím tohoto měřítka se planetárium změní na stroj času. Zjistíme, jak se formovala naše Mléčná dráha, Slunce a Země, a jak vznikl a jak se vyvíjel život na naší planetě.

Cesta časem

Fantom vesmíru (45 min, doporučený věk: od 14 let)

Snímek se věnuje fenoménu temné hmoty (přesněji by mělo být skryté látky) a způsobu, jakým jej vědci zkoumají. Jakou roli hraje temná hmota při formování galaxií, jak na její přítomnost usuzujeme z pohybu hvězd a galaxií? Film je díky animacím i výpravou pod zemský povrch, kde vědci provádějí mimořádně citlivé experimenty, které mají odhalit velmi vzácné přímé interakce částic temné hmoty s hmotou běžnou, a exkurzí do obřího urychlovače částic LHC a laboratoře CERN.

Fantom vesmíru

Úsvit kosmického věku (55 min, doporučený věk: od 8 let)

Film provede diváka od počátečních letů do vesmíru – od startu prvního Sputniku, přes přistání Neila Armstronga na Měsíci, až po současné komerční lety do vesmíru.

Úsvit kosmického věku

Přírodní výběr (60 min, doporučený věk: od 8 let)

Projekce popisuje tematiku vývoje života na Zemi. Stanete se společníky Charlese Darwina na jeho výzkumných cestách, při kterých se rodila evoluční teorie. Pořad také vhodně doplňuje Rámcové vzdělávací programy škol (vznik a vývoj života, proměnlivost organismů, princip evoluce, přírodní a pohlavní výběr, život C. R. Darwina).

Přírodní výběr

Soumrak dinosaurů (55 min, doporučený věk: od 8 let)

Po Zemi se procházeli před desítkami milionů let, přesto mnohé z nás fascinují dodnes. Kde všude žili? Čím se živili? A proč vlastně vyhynuli? Společně s hlavními hrdiny filmu budeme sledovat pravěké ještěry od jejich počátků za triasu až po jejich nevyhnutelný konec. Má vymření dinosaurů na svědomí asteroid, který dopadl na Zemi?

Soumrak dinosaurů